Co to jest asg

paintball, asg
Airsoft jest to gra grupowa, w której używane są pneumatyczne repliki broni palnej strzelające plastikowymi kulkami. Gry te zazwyczaj rozgrywane są z dala od osiedli ludzkich w lasach, na poligonach wojskowych czy nieużytkowanych halach fabrycznych. Podstawowym celem wyposażonych w karabiny na kulki zawodników jest oczywiście trafienie przeciwnika, przeważnie nie czyniąc mu krzywdy.

Airsoft jest to gra zespołowa, w której wykorzystywane są pneumatyczne repliki dawnej broni strzelające kulkami z tworzywa sztucznego. Gry te zazwyczaj rozgrywane są w odludnych miejscach w lasach, na poligonach wojskowych czy nieużytkowanych budynkach po starych fabrykach. Podstawowym celem uzbrojonych w karabiny na kulki zawodników jest rzecz jasna trafienie przeciwnika, przeważnie nie czyniąc mu krzywdy.

Bitwy rozgrywane są według określonych scenariuszy, nierzadko oryginalnych, lecz również odtwarzających historyczne potyczki wojsk lub oddziałów paramilitarnych. Gry te mają określone zasady. Obowiązuje również tak zwane „Prawo ASG”, zgodnie, z którym się odbywają. Podstawową zasadą jest noszenie gogli ochronnych, aby nie uszkodzić wzroku. Scenariusze gier bywają bardzo różne, od prostych strzelanek, gdzie po prostu eliminuje się przeciwników, po rozbudowane strategie, które w wierny sposób odwzorowują prawdziwe pole walki z wywiadem i logistyką. Takie urozmaicone rozgrywki potrafią trwać ponad dobę, wymagają więc doskonałej kondycji fizycznej i mocnej psychiki.

paintball, asg
Autor: West Point Public Affairs
Źródło: http://www.flickr.com/

Airsoft wywodzi się Japonii. Tam wytworzono pierwsze repliki broni, aby dać japońskim siłom samoobrony możliwość treningu bojowego ze względu na niezwykle surowe przepisy zakazujące używania broni palnej, nałożone na japońskie siły zbrojne po przegranej wojnie. Do dziś japońskie repliki broni są najwyższej jakości. Ponieważ inaczej niż w paintballu kulki, wykorzystywane w airsofcie, nie są napełniane farbą, zawodników obowiązuje swoisty kodeks honorowy i wymóg przyznania się do faktu, że się zostało trafionym.

Gra ta ma coraz większą ilość zwolenników pochodzących z różnych środowisk i chcących w sposób aktywny spędzić czas wolny. Wyposażenie do gry, nie tylko wspomniane wcześniej karabiny, ale też pistolety na kulki, gogle i różnego typu ochraniacze, a także buty taktyczne i mundury, oferuje obecnie każdy sklep asg, a sklepów tych jest coraz więcej, również w internecie.