Jak powstały lampy stołowe?

lampy
Mało kto zdaje sobie sprawę, jak długą drogę przeszły lampy stołowe, od ich pierwszej formy do obecnego kształtu. Można powiedzieć, że ujarzmienie ognia to symboliczny początek cywilizacji. Ludzkość pozbywała się lęku przed nocą i chłodem i rozwój ruszył z miejsca. Światło w każdym okresie grało wielką rolę w rozwoju.

Przez stulecia ulepszano techniki oświetleniowe, zjawisko trwa nawet do dziś. Popatrzmy na streszczoną historię światła.Całość ma początek od podpalonego kawałka patyka. Następnie pochodnie modyfikowano, umieszczając na końcówkę łatwopalny mech i inne rośliny. Wydrążano też kamienie, do których nalewano zwierzęcy tłuszcz. Razem z knotem lampka ta była pierwszą świeczką. W antycznych kulturach wymyślono lampki oliwne. Przelewano oliwę do różnego kształtu naczyń i wkładano knot, często stworzony po prostu z fragmentu liny. Zobacz też http://elampy-oswietlenie.pl/ W lampach palono też tranem. Zobacz http://elampy-oswietlenie.pl/oferta/zyrandole W Wiekach Średnich używano w większości pochodni i świec. Świece robiono ze zwierzęcego łoju. Znano je już o wiele wcześniej, ale czas największego ich użytkowania nastał po upadku Rzymu. Ma to związek z używaniem ich do rytuałów religijnych, co dzieje się po dziś dzień.Więcej na lampy podłogowe

lampy
Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Wielka rewolucja przyszła później. W połowie XIX wieku Ignacy Łukasiewicz zbudował pierwszą lampę naftową. W tym samym czasie rozpoczął się rozwój lamp gazowych, mniej wydajnych i droższych od naftowych, mimo to powszechnie zakładanych jako oświetlenie uliczne. Po dziś dzień na wrocławskim Ostrowie Tumskim każdego wieczora są rozpalane przez latarnika.
W 1886 patent na żarówkę zdobył Thomas Edison. Od tej chwili należy liczyć narodziny trwającej wciąż doby elektryczności i upowszechnienia jasności. Zwróćmy uwagę, że często to, co dawniej było bardzo użytecznymi i rzadkimi udogodnieniami, obecnie to powszechne akcesoria dekoracyjne do domu. światło spowszedniało i nikt sobie nie umie wyobrazić życia bez niego. Aktualnie wybierając lampy stołowe, żyrandole i kinkiety patrzy się przede wszystkim na wygląd. Tak wiele się zmieniło od czasów podpalonego kawałka drzewa!
Źródło elampy-oswietlenie