Jak prawidłowo trzeba nosić przy sobie broń palną, najczęściej spotykane rodzaje kabur pistoletowych?

kabura
Noszenie broni palnej obwarowane jest wieloma przepisami i nie każdy może ją legalnie mieć. Wręcz odwrotnie, liczba osób mogących zakupić ją legalnie jest bardzo ograniczona, a przeciętny obywatel nie będzie miał żadnej szansy na to, żeby dostać zezwolenie.

Oczywiście z broni korzystać mogą odpowiednie mundurowe służby, w pierwszej kolejności wojsko i policja, a także w naprawdę wyjątkowych sytuacjach zwykli obywatele, na przykład przy jakimś realnym i poważnym niebezpieczeństwie. Niezwykle precyzyjne są również reguły które dotyczą jej przechowywania i noszenia, tu także nie będzie miejsca na udawanie kowboja z Ameryki. W mieszkaniu broń należy przechowywać w zamkniętym sejfie, tak żeby dostępu do niej nie miały postronne osoby, a podczas noszenia należy ją mieć tak zabezpieczoną, aby nie wypadła lub nie została w prosty sposób wyciągnięta przez kogoś.

Jeśli chodzi o tę ostatnią rzecz najczęściej stosowane są najróżniejsze kabury, które mają kształt pokrowca zrobionego z odpowiedniego materiału i w różny sposób mocowanego do ubrania lub ciała. W praktyce kabury są dzielone na kilka różnych typów. Pierwszy podział to materiał, z jakiego są wykonane, i tu rozróżnia się odmiany sztywne, półsztywne i miękkie. Każdy z tych typów ma swoje zalety i wady, przeważnie dobiera się je do oczekiwań noszącego i okoliczności, na jakie się je zakłada.

broń
Autor: Program Executive Office Soldier
Źródło: http://www.flickr.com

Podział drugi to miejsce przypięcia. Najpopularniejsze są kabury przyczepiane do pasa. Przede wszystkim one pozwalają na dyskretne trzymanie przy sobie pistoletu, a także gwarantują sporą wygodę przy użyciu. Ich właściciele cenią je za sprawność wyciągania broni i kontrolę jej obecności, jednak w niektórych specyficznych przypadkach nie będą zbyt wygodne.

Jeżeli ma się na przykład dużą ilość sprzętu przy sobie lub zajdzie potrzeba wyciągnięcia broni siedząc scenografia (look więcej pod tym linkiem) leżąc, to wtedy ujawniają się ich minusy. W bojowych akcjach, gdzie najważniejsza jest wygoda noszącego a nie to, czy broń będzie widoczna, znacznie lepiej będą się sprawdzać kabury udowe. Noszone są one na specjalnych panelach, jakie przyczepia się paskami do uda właściciela, dzięki czemu cały czas jest bardzo łatwy dostęp do pistoletu.

kabura
Autor: OrwellianStuff
Źródło: http://www.flickr.com

Zwłaszcza dobrze kabury tego typu będą się sprawdzać w przypadku posiadania dużej ilości sprzętu, wtedy wyjęcie pistoletu nie sprawia żadnego problemu.

Na filmach często zobaczyć także można broń wkładaną do specjalnych szelek, zakładanych na korpus pod ubranie. Tego typu kabury fobus są łatwe do ukrycia, zwłaszcza pod luźniejszą marynarką czy płaszczem, jednak wyciąganie broni z nich nie należy do najwygodniejszych.