Najlepszy sprzęt w góry

Zdjęcie tatr
Gdy naszą pasją jest wędrowanie po górach, wspinaczka oraz przy okazji na przykład zwiedzanie jaskiń powinniśmy mieć fachowo dopasowany sprzęt, który zapewni nam wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wypraw. Każdy dobry sklep turystyczny posiada takie wyposażenie w swojej ofercie. Często, zdecydowanie za często słyszy się w różnych serwisach informacyjnych wiadomości o turystach, którzy giną na szlakach, gdyż wychodzą w góry bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Gdy naszym hobby jest chodzenie po górach, wspinaczka także przy okazji przykładowo eksplorowanie jaskiń musimy mieć dobrze dobrany sprzęt, który zapewni nam komfort i poczucie bezpieczeństwa w czasie wypraw. Każdy porządny sklep turystyczny posiada takie wyposażenie w swojej ofercie. Ostatnio, o wiele zbyt często słyszy się w wielu serwisach informacyjnych wiadomości o turystach, którzy tracą życie na szlakach, ponieważ wychodzą w góry bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Zdjęcie tatr
Źródło: astrojawil.pl

Bo jakże w inny sposób nazwać chodzenie w wysokie góry w sportowych trampeczkach, które nie dają podparcia stopie i nie mają w ogóle przyczepności na mokrym podłożu. Albo, co często widać w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wówczas jeden mokry kamień i wypadek pewny. Przy dobrych wiatrach skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszym razie runięcie w przepaść. A jak nazwać kogoś kto wychodzi w góry bez mapy, wchodzi na szlak nie wiedząc jak przebiega i jak wrócić? Albo osoby, które wybierają się na spacer do jaskini bez latarki czołowej, bez kasku i nie zdając sobie sprawy, że trzeba się tam przeciskać na leżąco przez część szlaku i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie umieją odczytać oznaczeń szlaku? To nie są wymyślone historie i to nie są jednostkowe przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeśli twoją pasją są góry przyszykuj się do wyjazdu odpowiednio.

Najlepiej mieć jeden solidny sklep górski. Wybierzmy ten, w którym pracują pasjonaci i fachowcy, którzy pomogą dopasować odpowiednio ekwipunek. Należy na początku odwiedzić kilka miejsc, możemy także poczytać opinie w Internecie. Łatwo trafić na te strony, wystarczy jedynie hasło „sklep turystyczny” wpisane w wyszukiwarkę. Kiedy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrzyć, musimy pomyśleć w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie wolno nam myśleć o wyjściu w góry. Warto solidnie się przygotować do wyprawy życia i nie tylko.

Pierwsza sprawa – buty. Dobrze dopasowane, wygodne i wysokiej jakości. Powinny być pół rozmiaru większe niż te, które zakładamy na co dzień, po wielokilometrowych wędrówkach nogi zwykle puchną, a obuwie nie powinno nawet w takich sytuacjach uciskać. Naturalnie buty nie mogą być za luźne, bo wtedy mamy pewne skręcenie kostki na pierwszym lepszym kamieniu. Miejmy na uwadze, że nie ma butów uniwersalnych. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy wędrować po lodzie. Jeśli planujemy wędrówki zimowe nie zapomnijmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. jeżeli planujemy wspinać się w lodzie, kupmy raki do tego stworzone. Turystyczne do tego celu się nie nadają.

Jeżeli planujemy się wspinać nie zapomnijmy o obuwiu do tego celu. Tak właściwie, jeśli mamy buty do wspinaczki ściankowej nie musimy nabywać kolejnej pary. jeżeli te, które posiadamy są sprawdzone i idealnie czujemy w nich stopnie – to świetnie. Dobre buty na ściankę zdadzą egzamin też w skałach. Naturalnie, nikt nam nie broni kupić sobie kolejną parę. Być może do wspinaczki skałkowej lepsze będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz odwrotnie, bardziej miękkie. To wszystko zależy od upodobań. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Jeśli w wyszukiwarkę wpiszemy hasło „dobre buty na ściankę 2012″ na pewno znajdziemy najnowsze propozycje.